Jak zbavit domácnost alergenů?

Všudypřítomný prach a roztoči nám mohou pěkně zavařit. A to platí dvojnásob u alergiků, kteří s jejich nástrahami bojují dnes a denně. Jak zbavit domácnost alergenů co nejefektivněji a na co se zaměřit? Sepsali jsme pro vás pár tipů, aby se vám ve vaší domácnosti o mnoho lépe dýchalo. Obrazně i doslovně. 

Často měňte povlečení 

V posteli trávíte spoustu času, lůžkoviny jsou tak doslova rájem pro prach i roztoče. Měňte textilie ideálně jednou za týden a povlečení perte na prací program pro alergiky. Vybírejte kvalitní materiál, který budete moci bez obav často prát. Skvělá je bavlna nebo krep, případně len nebo flanel. 

Omezte textilie 

Nejvíce prachu také ulpívá na kobercích, závěsech, sedačkách. Bez sedačky se doma asi těžko obejdete, ale další věci můžete minimálně omezit. Máte-li doma hodně prachu, zbavte se závěsů, případně velkých kobercových ploch, na kterých ulpívá prach ve velkém množství, i když jej pravidelně vysáváte. 

Vysávejte pravidelně

Koberce, která doma máte, vysávejte pravidelně a důkladně. Alespoň 2 až 3x ročně byste si měli nechat koberec vyčistit důkladněji od profesionální úklidové firmy, která vám zapůjčí speciální přístroje pro hloubkové čištění koberců či tepovače. 

TIP: Pokud vysáváte k smrti neradi, pořiďte si robotický vysavač. Práci odvede za vás a vy ušetřený čas třeba můžete strávit s knížkou. Nebo koukáním, jak vysává. 

Pexels Photo 4008518

Pořiďte si čističku vzduchu

Čistička vzduchu může být pro vaši domácnost opravdovou spásou. Pomůže odstranit nečistoty, zvlhčí vzduch, dokonce pomůže ionizovat vzduch. Bude se vám tak doma lépe dýchat, spát. Moderní čističky vzduchu vás navíc nebudou limitovat svým hlučným provozem, téměř je neuslyšíte. Navíc se nemusíte bát, že by do interiéru nezapadly, můžete je naopak vybírat v rozličných moderních provedeních.

Zbavte se (zbytečných) dekorací 

Máte-li všude po bytě vystavené sošky, dekorace a další lapače prachu, zbavte se jich. Ponechejte si jen ty nejdůležitější, ale snažte se maximálně omezit veškeré lapače, které k ničemu nejsou. Uleví se vám a o poznání lépe se vám bude dýchat. Zdravému dýchání neprospívají ani otevřené skříně a police. Pokud teprve domácnost vybavujete, pořiďte si spíše uzavřené, abyste měli jistotu, že víření prachu omezíte, jak to půjde. 

Pexels Photo 265004

Utírejte prach mokrým způsobem

Jestliže nedáte dopustit na suchou prachovku, zbystřete. Jste-li alergik nebo máte v rodině alergiky, měli byste ji hodit rovnou do koše a vyměnit ji za mokrý způsob stírání prachu. Pravidelně pak otírejte povrchy - skříňky, police, komody, a další nábytek - mokrým, ale důkladně vyždímaným hadříkem. 

Doporučují se také zavedené postupy - nejdříve vysát a posléze až setřít prach. Tak se prach z podlahy zpátky nerozvíří a neuchytí na nábytku. 

Prach nezapomínejte stírat i z rostlin a jejich listů. Ačkoliv se to nezdá, i na nich přes týden ulpí velké množství prachu, které byste jinak mohli vdechovat. Pravidelnou péčí navíc prospějete i svým rostlinkám. 

Pexels Photo 4792771